Religion is the opium of the masses.
Karl Marx

Hittérítő gondolatok

Istenről, egyes vallásokról és hívőkről – meghökkentő hitbeli kételyek

Fogalmam sincs, miként vetődtem a Wikipédia „Egyistenhit” című szócikkének oldalára, de ahogy olvasgattam a definícióját [itt saját, piros színű kiemeléssel], szokatlan, meglehetősen bizarr kérdéseim támadtak. Vajon egy teológus mennyire épkézláb válaszokat adna rájuk?

„Az egyistenhit vagy monoteizmus az egy, élő, és személyes Istenbe vetett hit, illetve a róla szóló tanítás. Ellentéte a többistenhit. A Föld lakosságának mintegy fele tartozik a három nagy monoteista vallás (Ábrahámi vallások) valamely csoportjához, ezek a zsidó vallás, a kereszténység és az iszlám.” (Wikipédia)
Michelangelo Buonarroti: Ádám teremtése (forrás)

A hívők dilemmája

  • Mindhárom vallás hívei bizonyára elfogadják, hogy a másik két vallás hívőinek is lehet istenük. Azt vajon sejtik-e, hogyha valamennyien egyistenhívők, akik szerint egyetlen Isten létezik, akkor mindannyian ugyanabban az Istenben hisznek, azaz közös az Istenük?
  • Bár a vallások ideológiai vezérfonala többnyire a szeretet, a megbocsátás, az elfogadás és a békesség, a világtörténelem nem áll másból, mint háborúkból, csatákból és küzdelmekből. Vajon e három vallás hívei belegondoltak-e abba, hogy valamennyi, egymás ellen vívott ütközetük során egyazon Isten segítségéért fohászkodtak, sőt, egyes népek kifejezetten Isten nevében ugyanazt az Istent dicsőítő másik népet támadták meg?
  • Minden csatának vannak győztesei és vesztesei. A legyőzött hívők vajon mivel magyarázzák, hogy a Mindenható – nem éppen mindenhatóhoz méltó módon – cserben hagyta őket?

Isten dilemmája

  • A népek és emberek egymás elleni, folyamatos hadakozása közben vajon Isten milyen meggondolás alapján dönti el, hogy melyiküket támogassa, szeresse jobban, illetve melyik ujjába harapjon?
  • Isten hogyan tudja megtartani a józan ítélőképességét, ha minden ütközetben és csatában, bármilyen konfliktusban önmagát kell legyőznie az egymás ellen küzdő felek egyidejű támogatásával?
  • Ami végképp elgondolkodtató: Vajon Isten – ha tényleg létezik – hogyan engedhette meg, miként nézhette tétlenül, hogy az emberiség minden idők leggonoszabb hatalma célul tűzze ki egy komplett nép kiirtását, és ennek jegyében 10 millió ártatlan embert semmisítsen meg a holokauszt során? Erre még a nácivadász Simon Wie­sen­thal is csak ironikus választ tudott adni: „Isten szabadságon lehetett a holokauszt alatt.”

A kívülállók dilemmája

Mégis, hogyan lehet az évezredekkel ezelőtti elődeink által életre keltett Isten a mai ember legfőbb bizalmasa? A 21. században hogyan hihet Istenben valaki jobban, mint bárki másban – különösen akár a fenti kérdések tükrében? Ahogy a természetfeletti lény létét és a bele vetett feltétel nélküli bizalmat például John Lennon sem fogadta el már a múlt században. Az alábbi vallomása szerint úgy vélte, hogy Istent a képzelet szülte, mellyel a fájdalmunkat mérjük, és csupán önmagában (meg Yokóban, a feleségében) hitt.

God (videó, 4:20)
Készült:
Utolsó módosítás:
2024. 07. 05.
2024. 08. 01.
© Tuna András, 2006–2024