I figured I should have a website, because that’s what everybody was doing.
Dave Portnoy

Honlap vagy hálóhely?

Kedves látogató, immáron másfél évtizede szemérmetlenül használom a „honlap” és „hálóhely” kifejezéseket – okkal és joggal alapvetően más értelemben, mint az ország java –, és eddig elvártam, hogy tudd vagy kitaláld az itteni jelentésüket. Minden fontosabb volt e két szó használatának magyarázatánál, de most végre megindokolom, hogy mire és miért pont ezeket választottam… 

Alapfogalmak

Internet

Az internet a Földet behálózó információközvetítő rendszer (hálózatok hálózata). Eredetileg arra találták ki, hogy a digitális információk tárolása és feldolgozása, kezelése ne egy vagy néhány nagy kapacitású számítógépen történjen, hanem egymástól földrajzilag viszonylag távol elhelyezkedő, sok kisebben, hogy ne lehessen olyan könnyen megsemmisíteni – megbénítva az Amerikai Egyesült Államok hadászati rendszerét.

Európai kutató- és oktatóhálózatok
kapcsolódási pontjaikkal (forrás)

A szerkezete olyan, mint például a halászatban használt, ám jelentősen lestrapált és eleve szabálytalan alakzatú háló. Az egyes szálak az internet különböző csomópontjain, meghatározott földrajzi pontokon elhelyezkedő eszközöket (szervereket, számítógépeket, táblagépeket, mobiltelefonokat), illetve azok kezelőit kötik össze. Ebben a világméretű hálózatban közlekednek a digitális adatok. Az információ kezdetben kizárólag vezetékekben áramlott, ma már egyes pontok között vezeték nélküli kapcsolat is létezik. Gyakran világhálónak nevezik.

Kifejezések

Történelem

Amikor az internet használata Magyarországon is terjedni kezdett, felvetődött a kérdés, hogy az egyik legfontosabb eleme, az információszolgáltatók által közzétett – a tárhelyszolgáltatók szerverén tárolt – anyagok kötege milyen magyar elnevezést kapjon. Az 1990-es évek közepén a BME (folyamatszabályozással foglalkozó) szakembereinek egy lelkes csapata ezt a kihívást magára vállalta. Sajnos rosszul nyúltak a feladathoz, és talán figyelmetlenségből vagy elmélyült gondolkodás hiányában a „home page” kifejezés került a figyelmük középpontjába. A – rendszergazdák között rendezett közvélemény-kutatást és szavazást is magában foglaló – tanakodás során egymás után jöttek a javaslatok: például a címlap, ittlap, ottlap és honlap szavak. Ezt a hősi időszakot egyikük, Máray Tamás 1997 elején egy oldalon le is jegyezte az utókor számára.

Az agyalás után lerakták a nagy magyar online információs központ alapjait, melyről a terveik szerint elérhető lesz az internetre feltöltött összes, hazai információszolgáltató által közzétett anyag. Íme az utoljára, 2008 augusztusában módosított Hungarian Home Page, melyen ezek a bátor műegyetemisták – a tudatlanság felemelő állapotában – a honosítás tökéletlenségét angolra is lefordították – leplezetlenül büszkélkedve a baklövésükkel.

Hungarian Home Page (Magyar Honlap)

Mi volt ebben a probléma?

A fiúk figyelmen kívül hagyták az internet és az információszolgáltatók által közzétett anyagok összességének főbb szerkezetét, illetve az ahhoz igazodó eredeti elnevezéseket, és csak egyetlen dologra, méghozzá egy nem megfelelőre fókuszáltak. Ennek a tévedésnek az egész ország ma is issza a levét. 

Az információszolgáltatók jellemzően – mindenféle kiegészítő állományokkal együtt – egynél több (böngésző segítségével megtekinthető) weboldalt tesznek közzé. Az internet létrehozói ezen anyagok együttes azonosítására a „web site” kifejezést vezették be (amit később „website”-ra egyszerűsítettek, és pongyola szövegben csak „site”-ként emlegetnek). Érdekes módon az internet magyarországi honosításának hőskorában ez a kifejezés egyszerűen szóba sem került!

Minden website weblapjai között az egyik oldal különösen kitüntetett szerepet játszik, melyet az internet alkotói „home page”-nek neveztek el (amit később összevontak egy szóba, így „homepage” lett, és kevésbé precíz megfogalmazással „page”-nek hívnak). Ez a weboldal nemcsak azért olyan különleges és fontos, mert egy website meglátogatásakor az összes közül ez töltődik le elsőként, hanem azért is, mert a látogató innen kiindulva a rajta lévő menü(k) segítségével a site bármelyik oldalára eljuthat (feltéve, hogy a webfejlesztő gondosan állította össze a menürendszert).

A műegyetem merész vállalkozói a website valamennyi weboldalának és egyéb állományainak teljes kötegét annak egyetlen, home­page nevű oldala nevével azonosították, ami jókora keveredést és bizonytalanságot okozott az agyakban!

A következmények

A figyelmetlenségnek és amatőr hozzáállásnak köszönhetően szürke köd terítette be az informatika magyar világát.

  1. Minthogy a fiatalemberek egyáltalán nem foglalkoztak a website kifejezés honosításával, az emberek vakon tapogatóznak a mai napig. Itt látható egy igazán elrettentő példa arra, hogy ez a tévedés mekkora káoszt okozott a fejekben. Az OMSZ weblapjainak szövegírója így definiálja a website-jukat angolul és magyarul:

    Az angol nyelvű oldalon a website és a homepage szinonimák, a magyaron pedig a weboldal a honlap szinonimája, ám nyilvánvaló, hogy a szerző mind a négy kifejezésen a website-ot érti. 

  2. A félreértés szükségképpen magával hozott egy másik problémát. Az egyetem dolgozói a „homepage” tényleges jelentésének honosításával végképp nem foglalkoztak, aminek szintén súlyos következménye lett, hiszen ez a weboldal minden website központi, legfontosabb oldala, ezért még az említését is lehetetlen elkerülni. Különösen igaz volt ez az internet hőskorában, amikor kizárólag szöveges menük és hivatkozások léteztek (ma már gyakran az intézmény, intézet vagy szervezet logójához rendelik a hivatkozást).

    Minthogy a „homepage” kifejezés magyar megfelelőjét (a honlap szót – tévesen) a „website” fordítására elsütötték, a mindenkori webfejlesztők leleményességére, kreativitására maradt ennek a központi weboldalnak az elnevezése. Így, egységes azonosítás híján, a legkülönfélébb – a látogatókat rendesen meg­ke­ve­rő – nevek születtek. Íme pár példa:

    Cég, intézményA honlap neve
    Facebook, DiMa Kezdőlap
    K&H Bank Nyitóoldal
    Napi.hu Címoldal
    Országos Széchényi Könyvtár Címlap
    OTSZonline Nyitó oldal
    Parlament, Államkincstár Főoldal
    Parlament, Flag Kft. Nyitólap

    Különösen ravasz módon oldotta meg a feladatot a Parlament webfejlesztője, mert a honlap neve Nyitólap lett,

    A honlap részlete
    viszont a Költségvetési Tanács » Dokumentumok » Vélemények oldalon például a Főoldal hivatkozásra kattintva lehet a honlapra eljutni, ám, hogy az élet mégse legyen olyan egyszerű, ugyanerre az oldalra egy Nyitólap hivatkozás is került, de arra kattintva a látogató ugyanezt a Vélemények oldalt tölti le újra.
    A Vélemények oldal részlete

Tanulság

A kezdeti lázas tevékenység helyett egy ideig nagyon figyelmesen kellett volna tájékozódni, szörfölgetni az interneten, és el kellett volna olvasni a kapcsolódó legfontosabb írásokat. Minthogy sose lehet előre megjósolni az egyes tevékenységek következményeit, lelkiismeretesen, körültekintően kellett volna ügyködni.

Először a világháló csomópontjain található website megértésével és honosításával kellett volna foglalkozni, és csak ezután kellett volna a homepage nevű, különösen fontos weboldal kérdését elővenni.

A megoldás

Az informatikai fogalmak magyar nevének meghatározására két út is kínálkozik. Az egyik a spekulatív-logikai következtetés, a másik a szótár használata (de bármelyik eljárás eredménye ellenőrizhető a másikkal).

  1. Website

    1. Minden információszolgáltató anyagai, állományai a világháló – földrajzilag is meghatározható – konkrét csomópontján, egy konkrét helyen található.
    2. Az angol web szó magyar megfelelője többek között a háló, a site-é pedig a hely.
    A szópár egyesítéséből kapjuk a hálóhely kifejezést.
  2. Homepage

    1. Ahhoz, hogy a látogató egy hálóhely egyik weblapjáról egy másikat meglátogathasson, (a fent leírtak szerint) gyakran célszerű visszatérnie a kiindulási pontra, azaz hazajutni. Ez a hon, ami a hálóhely egyik, ha nem a legfontosabb weblapja.
    2. A home magyarul otthon, hon, míg a page – oldal vagy lap.
    Összeolvasva ez a honlap.
A címben feltett „Honlap vagy hálóhely?” kérdésre a válasz tehát: ez is, az is. Csak mindkettőt a helyén kell kezelni. (QED)

Anélkül, hogy értesültünk volna a lelkes csapat hősies küzdelméről, a 2000-es évek közepén a munkahelyemen is felvetődött ez a kérdés. A főszerkesztővel és a rendszergazdával hármasban agyaltunk, és egy-két órán át tartó ötletelés után erre az eredményre jutottunk. Ennek megfelelően 2006 őszén, amikor ennek a hálóhelynek az elődjét útjára bocsátottam, azonnal ezt a két kifejezést használtam – az itt leírt értelemben.

A műegyetemisták felelőtlensége megmutatkozik a Wikipédia Weblap szócikkében is. A szerző szintén hosszadalmasan taglalja a múltat, de végül ugyanoda jut el, ahova mi a munkahelyemen (viszont a keresőrendszer a zavar miatt kényszerűségből ide irányítja a Honlap és Webhely címszavakat is). Az okfejtés azonban megtorpant a webhelynél, jóllehet onnan már csak egy apró lépés lett volna a – tisztán magyar – hálóhely kifejezéshez eljutni.

Frissítés

Május közepén véletlenül erre az oldalra vetődtem, és arra gondoltam, ellenőrzöm a bátor egyetemisták hivatkozott oldalait, melyek március elején még elérhetőek voltak. Kiderült, hogy azóta nem csak a weboldalakat, de a komplett hálóhelyet is törölték. Sajnálom… Vajon kinek állhatott útjában ez a történelmi emlék – mintegy másfél évtizedes porosodás után?

Készült:
Utolsó módosítás:
Frissítés:
Korszerűsítés*:
2022. 02. 13.
2022. 03. 04.
2022. 05. 16.
*A Google-hirdető és a Google-látogatáselemző legutóbbi előírásait érvényesítő változtatások.
© Tuna András, 2006–2023