Some call me a Cuban hyphen American. I reject that.
I don’t believe in hyphenated Americans.—Carlos Beruff

Kötőjel

Kedves látogató, van egy örömhírem. Lassan megvalósul ifjúkori álmom: kezd mindennapossá válni az informatikai eszközök széleskörű használata. Ma már nagyon sokan vesznek kezükbe okostelefont, tábla- és/vagy számítógépet stb.-t, hogy lejegyezzék, társaikkal közöljék a gondolataikat. Hogy is mondják? Minden jóban van valami rossz? Ugyanis az örömteli fejlemény kedvezőtlen következménye, hogy a kijelzőkön megjelenő „nyomtatott” betűk harsogják az emberek helyesírási ismereteinek hiányosságait. Különösen lélekölő a közösségi médiában, a betűvetés terén tapasztalható féktelen garázdálkodás. Az eredményül kapott szöveg esetenként nemcsak szánalmas, de félreérthető is.

A kötőjel egy olyan írásjel, aminek a használatával rengetegen bajban vannak. Nemcsak az egyszerű emberek nem tudják helyesen alkalmazni, de sok, hivatásszerűen szöveggel dolgozó sem. Bosszantó, hogy a médiában tevékenykedők (reklámfilm- és plakátkészítők, nyomdászok, újságírók stb.) is rengeteg hibát vétenek, pedig – az információközlésen túl – kötelességük volna a helyes írás terjesztése is. Bizonyára a képzésük is sok kívánnivalót hagy maga után: talán kapkodó és felületes, ám tény, hogy manapság nincs elegendő idő, pénz és ember (pláne, szakember) a szövegek kezelésére, ellenőrzésére. Terjed az igénytelenség… Remélhetőleg ezt egyre többen felismerik, és tenni akarnak ellene. Az ő igyekezetüket támogatja ez az oldal.

Kötőjel (jele: -)

A kötőjelet (másként: „kiskötőjel”; nyomdászatban: „diviz”; Unicode: U+002D; HTML: ‐) általában szorosabban összetartozó, de nem egybeírt szavak esetén alkalmazzuk (például: Közép-Európa).

Nagykötőjel (jele: –)

A nagykötőjelet (másként: „gondolatjel”, „párbeszédjel”; nyomdászatban: „mínusz”; Unicode: U+2013; HTML: –) általában valamiféle kapcsolat jelzésére használjuk (hevenyészett írásban szokták két, egymás melletti kiskötőjellel helyettesíteni). Többnyire nincs szóköz előtte és utána (kivéve például az alábbi felsorolás két utolsó elemét). Néhány előfordulása:

További tudnivalók

Kedves látogató, ez a weblap ízelítőt ad a helyesírás egyik részterületéből, és csak a fontosabbnak, érdekesebbeknek vélt, gyakrabban előforduló eseteket tartalmazza. Elképzelhető, hogy már ismerteket is látsz köztük, viszont nem találod azt, amire éppen kíváncsi lennél. Ha minderről többet szeretnél megtudni, látogass el az alábbi weboldalakra.

Készült:
Utolsó módosítás:
Frissítés*:
2020. 10. 15.
2020. 10. 23.
*A Google-hirdető és a Google-látogatáselemző legutóbbi előírásait érvényesítő változtatások.
© Tuna András, 2006–2023